E03-Maiden Tower- Kız Kulesi

KIZ KULESİ

Merhaba arkadaşlar , nasılsınız? Umarım iyisinizdir. Ben çok iyiyim. Sonbahar (autumn  ) mevsimine girdik ve havalar soğumaya başladı. Ben soğuk, yağmurlu havaları çok seviyorum. Üşümeyi seviyorum yani. Yazı(summer  )  pek fazla sevmiyorum. O yüzden havalar soğuduğu için mutluyum.

Sonbaharla birlikte okullar da açıldı. Eğitime başlandı. Ben de İtalyanca öğrenmeye başladım. Bu yüzden çok heyecanlıyım. Yeni bir dil öğrenmek beni çok heyecanlandırıyor. Türkçede kullandığımız bir atasözü(proverb  )  var bu konuyla ilgili. “Bir dil bir insan iki dil iki insan“(one who speaks one language is one person, but one who speaks two languages is two people )  diyoruz. Yani bir dil biliyorsan bir insansın, iki dil biliyorsan iki insansın.Yani bir dil öğrenmek sana ikinci bir hayat, ikinci bir yaşam veriyor. Bu atasözünü daha önce duymuş muydunuz?

 Uzun zamandır yeni bölüm yüklemiyordum.Bunun sebebi ise motivasyonumu kaybetmemdi. Yani artık içimde bunu yapmak için bir istek yoktu. Yani artık bunu yapmayı istemiyordum.Ama şimdi yeniden başlamaya karar verdim. Ve bugün sizlere Kız Kulesi’nden bahsedeceğim.

Kule(tower  )  ne demek?  Bu kelimeyi daha önceden duydunuz mu? Kule yüksek , silindir şeklindeki yapılara deniyor. Kulenin üstüne çıktığınızda yüksek olduğu için şehri çok iyi görebilirsiniz. Kelimeyi hala anlayamadıysanız şu şekilde anlatmaya çalışayım. Rapunzel masalını(fairy tale  )  biliyor musunuz? Çok meşhur bir masaldır. Masalda Rapunzel adında bir kız vardır, saçları çok uzundur. Kaçamaması ve kimseyle konuşamaması için bir kuleye hapsedilmiştir. Ama o saçlarını kuleden uzatır, prens saçlarından tutarak kuleye tırmanır. Şimdi kule kelimesini anladınız mı?

Eğer bu kelimeyi anladıysanız, başlayabiliriz.

Az önce de dediğim gibi bugün size Kız Kulesi’nden bahsedeceğim. Eğer İstanbul’a geldiyseniz, muhtemelen bu kuleyi de görmüşsünüzdür.

 Kız Kulesi denizin üzerine inşa edilmiş, denizin üzerine yapılmış bir kule. Yani denizin tam ortasında! Aslında denizin üzerindeki bir adacığa inşa edilmiş.

Kız kulesinin ilk kez ne zaman inşa edildiği pek bilinmiyor. Ama M.Ö (milattan önce  ) 341 yılında yapılmış olabileceği söyleniyor. Bu bölgede yaşayan pek çok devlet tarafından , farklı sebeplerle kullanılmış. Savaşlarda(war  )  kullanılmış, hastane (hospital  ) olarak kullanılmış, fener (lighthouse  ) olarak kullanılmış. Şu anda ise restoran (restaurant  ) olarak kullanılıyor.

Kız Kulesi denizin ortasında bir kule. Ve bu kuleyle ilgili pek çok efsane(legend  )  var. Efsane ne demek? Efsane eskiden beri anlatılan, olağanüstü , inanılmaz şeylerden bahseden hikayelere deniyor.Efsaneler çoğunlukla gerçek olmayan hikayeler oluyor. Şimdi sizinle bu efsanelerden birini paylaşacağım.

Bu efsane Bizans İmparatoru ve kızıyla alakalı. İmparator(emperor  )  ne demek? İmparator kral gibi bir şey, ama ondan daha güçlü. Yani genel olarak imparatorluğu, ülkeyi yöneten kişiye deniyor. Efsaneye göre, Bizans imparatorunun bir kızı olmuş . Ve buna çok sevinmiş.Çok mutlu olmuş.Ama mutluluğu uzun sürmemiş. O zamanlarda yaşayan çok bilgili yaşlı bir adam krala kızının, 18 yaşına girince bir yılan (snake  ) tarafından ısırılacağını(to bite  )  ardından da yani bunun sonrasında kızının öleceğini söylemiş. Yani ne demiş? Senin kızın 18 yaşına gelecek. Onu bir yılan ısıracak ve kızın ölecek. Bunun üzerine imparator, çok korkmuş. denizin ortasına, bu kuleyi yaptırmış. Prensesi oraya yerleştirmiş, oraya koymuş. Prenses yıllarca orada yaşamış. İmparator her gün  Ona saraydan yiyecekler gönderirmiş.Bir gün prensese yemesi için bir sepet (basket  ) üzüm gönderilmiş.Üzüm(grape  )  bir meyve çeşidi.Ancak bu sepetin içine bir yılan girmiş.Sepetin içinde bir yılan varmış.Prenses kaderinden kaçamamış ve üzüm sepetinin içinden çıkan bu yılan onu ısırmış ve bu şekilde ölmüş.

Tabii ki bu sadece bir efsane. Yani doğru olup olmadığını bilmiyoruz. Ama ilgi çekici (interesting  ) bir hikaye. Ölümden ne olursa olsun kaçamayacağımızı anlatıyor.

 Kız kulesiyle ilgili bu ilginç(interesting  )  efsaneyi sizinle paylaşmak istedim. Evet kız kulesinin pek çok efsanesi var. İlginizi çekiyorsa internetten diğer efsaneleri de araştırabilirsiniz.Eğer kız kulesini ziyaret etmediyseniz, İstanbul’a geldiğinizde ziyaret edebilirsiniz. Ben boş zamanlarımda Üsküdar’a gidip sahilde oturmayı orada çay içerken kız kulesini seyretmeyi çok seviyorum.Bu beni çok mutlu ediyor, sakinleştiriyor, rahatlatıyor . O yüzden size de tavsiye ederim.

 Bu arada bugünkü bölümümüzün burada sonuna geldik. Umarım beğenmişsinizdir. Umarım faydalı olmuştur. İnternet siteme giderek bu bölümle ilgili daha fazla bilgiye ulaşabilirsiniz. Ayrıca Instagram’dan da beni takip edebilirsiniz. İleriki bölümlerde görüşmek üzere, hoşça kalın.

7 Comments

kellibek · 30 April 2020 at 14:53

Coooooook guzel, tskler, cok iyi eglendim

Nadia · 17 October 2020 at 18:56

Thanks a lot for what you are doing! It is really öğretici! Lütfen devam edin!

Behnam · 18 January 2022 at 23:37

Thanks

Jeff · 19 July 2022 at 14:43

This is so helpful! A perfect intermediate level for listening and reading practice. I saw you haven’t posted in a while. Why not start up again? This is so wonderful.

Amr · 12 October 2023 at 08:42

teşekkurler , çok faydalı

rudy · 16 January 2024 at 19:49

Well done! Grazie

Kate · 24 January 2024 at 07:07

Çok teşekkür ederim.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *